IMG
Drobečková navigace

Úvod > Laparoskopická kastrace

Laparoskopická kastrace

Laparoskopická kastrace feny - nejčastější otázky

Kdy je nejvhodnější doba na provedení kastrace?

Na naší klinice doporučujeme provést kastraci feny od stáří 6 měsíců, před prvním háráním nebo po prvním hárání. Vykastrovat lze fenu každého věku. Fena by se v době kastrace neměla hárat.

Proč kastrovat fenu?

Důvody jsou zdravotní i společenské. Kastrované feny netrpí na nádory mléčné žlázy a zánět dělohy -  pyometru. Kastrovaná fena se nehárá, nešpiní, nepřitahuje tedy pozornost psů v okolí. Nehrozí nechtěné krytí. Nedochází ke změnám v chování a na těle - oteklá vulva a mléčná žláza, falešná březost

Ztloustne kastrovaná fena?

Některým kastrovaným fenám skutečně více chutná. Pokud nezvednete stávající krmnou dávku, fenka nepřibere.

Jak laparoskopická kastrace probíhá?

Před laparoskopickým zákrokem musí fena zůstat 24 hod nalačno, 2 hod před zákrokem nesmí ani pít. Na naší klinice stráví celkem dvě hodiny. Fenu k nám přivedete, provedeme vstupní vyšetření, dostane premedikační injekci, připravíme operační pole na břiše a pacientku přesuneme na operační sál. Zde fenu připojíme na inhalační anestezii a monitoring životních funkcí. Operace trvá jednu hodinu a provádí se laparoskopickou technikou. Operatér provádí zákrok přes kameru a obrazovku. V oblasti břicha jsou tedy pouze tři ranky o velikosti 0,5 - 1 cm. Na každé rance je pouze jeden steh. Poté se ranka ošetří tekutým obvazem. Pacientka se přesouvá na hospitalizaci, kde se začíná probouzet. Po dvou hodinách fena odchází domů po vlastních nohách, zákrok se dělá ambulantně. Za deset dní se vyndají stehy.

Je nutný obvaz nebo límec?

Ne, při tomto zákroku to není potřeba, ranka je tak malá, že se zvíře nemůže nijak ohrozit, i kdyby si ránu olizovalo. Navíc nejsou tyto ochranné pomůcky mezi pacienty zrovna oblíbené.

Co se vlastně při kastraci z břicha odstraní?

Nejmodernější metodou kastrace je odstranění pouze vaječníků, tzv. ovarioektomie. Jedná se o miniinvazivní zákrok. Děloha v břiše zůstává, postupně atrofuje a po odstranění vaječníků je neaktivní. U velkých fen tedy klesá riziko inkontinence, nepoškodíme vazy. Laparoskopicky lze odstranit i dělohu. Jedná se o tzv. ovariohysterektomii.

Můžeme se u Vás objednat na laparoskopickou kastraci, i když jsme registrováni u jiného veterináře?

ANO, po provedení zákroku na našem specializovaném pracovišti můžete dále navštěvovat svého veterináře.

Součástí naší laparoskopické věže je speciální elektrokauter, tzv. LigaSure, zařízení pro oddělování tkání bez krvácení, patentované v USA. Díky němu jsou veškeré kastrace prováděné u nás nekrvavou cestou. Máme kompletní vybavení operačního sálu pro laparoskopickou chirurgii zvířat.

Pokud máte další dotazy ohledně kastrace feny, rádi Vám je zodpovíme.

Přístoje
Po zákroku

Laparoskopická kastrace kočky - nejčastější otázky

Kdy je nejvhodnější doba na provedení kastrace kočky? 

Kočky kastrujeme od věku 5 měsíců. Kočka se v průběhu operace může mrouskat. Upozornění: již od věku 6 měsíců může kočka čekat koťata!

Proč kastrovat kočku?

Kočka může mít až 3x za rok koťata. Předejdete problémům s nechtěnými koťaty. Porod je pro kočku daleko více zatěžující, než laparoskopická kastrace.

Co když je náhodou moje kočka březí?

Pokud máte podezření, že je vaše kočička březí, můžeme před zákrokem udělat sonografické vyšetření.

Jak laparoskopická kastrace probíhá?

Před laparoskopickým zákrokem musí kočka zůstat 12 hod nalačno. Na naší klinice stráví asi jednu hodinu. Kočku k nám přinesete, provedeme vstupní vyšetření, dostane premedikační injekci, připravíme operační pole v oblasti pupku a pacientku přesuneme na operační sál. Operace se provádí laparoskopickou technikou. Bez krvácení. V oblasti vedle pupku je pouze jedna ranka o velikosti 1 cm. Na rance je jeden steh. Poté se ranka ošetří tekutým obvazem. Pacientka se přesouvá na hospitalizaci, kde se začíná probouzet. Po hodině si kočku odnášíte domů, zákrok se provádí ambulantně. Za deset dní se vyndá steh.

Co se odstraňuje z břicha kočky?

Při kastraci se odstraňují vaječníky.

Jaká je pooperační péče o kočku?

Téměř žádná. Kočičku necháte po operaci v klidu dospat. Večer po operaci dáte kočce pouze napít. Ráno kočku nakrmíte. Nyní začíná běžný režim. Kočku můžete vypustit klidně ven, tak jak je zvyklá. Ranka je velmi malá, nemůže kočku nijak ohrozit.

Pokud máte další dotazy ohledně kastrace kočky, rádi Vám je zodpovíme.

Kastrace psa technikou LigaSure Atlas (instrument na oddělování tkání nekrvavou cestou) - nejčastější otázky

Kdy je nejvhodnější doba na provedení kastrace psa?

Od 6 měsíců věku kdykoliv. Na naší klinice doporučujeme 9 měsíců věku.

Proč kastrovat psa?

Důvody jsou zdravotní i společenské. Kastrovaný pes netrpí na hypertrofii prostaty - nad 7 let se jedná o běžný problém u  nekastrovaných psů. Kastrovaný pes neutíká majiteli, když cítí hárající fenu. Je klidnější, je méně agresivní vůči okolí, nenaskakuje na nohu apod.

Jak kastrace probíhá?

Před chirurgickým zákrokem musí pes zůstat 12 hod nalačno, 2 hod před zákrokem nesmí ani pít. Na naší klinice stráví asi jednu hodinu. Psa k nám přivedete, provedeme vstupní vyšetření, dostane premedikační injekci, připravíme operační pole v oblasti šourku a pacienta přesuneme na operační sál. Zde psa připojíme na inhalační anestezii a monitoring životních funkcí. V oblasti před šourkem je jedna ranka o velikosti 1 - 3 cm. Na rance je jeden až tři stehy. Poté se ranka ošetří tekutým obvazem. Pacient se přesouvá na hospitalizaci, kde se začíná probouzet. Po hodině pes odchází domů, zákrok se dělá ambulantně. U psa doporučujeme používat límec, aby si ranku neolizoval. Za deset dní se vyndají stehy.

Je poznat, že je pes vykastrovaný?

Díky naší miniinvazivní metodě nedojde k porušení šourku a vypadá, jako by v něm varlata byla obsažena. Pes esteticky neutrpí.

Co dělat, když má pes jen jedno varle nebo žádné varle? 

Jedná se o tzv. jednostranný nebo oboustranný kryptorchismus. V tomto případě je operace u vašeho pejska nezbytná!!! Varle nesestoupilo do šourku a zůstalo uložené v břiše. Je trvale vystaveno vyšší teplotě, a to postupně vede k nádorovým změnám. Varle se může několikanásobně zvětšit, což komplikuje následný léčebný chirurgický zákrok. Operace probíhá stejným způsobem jako laparoskopická kastrace feny. Pes má na břiše tři ranky.

Pokud máte další dotazy ohledně kastrace psa, rádi Vám je zodpovíme.

Kastrace kocoura technikou LigaSure Atlas  (instrument na oddělování tkání nekrvavou cestou) - nejčastější otázky

Kdy je nejvhodnější doba na provedení kastrace kocoura? 

Kocoury kastrujeme od věku 6 měsíců kdykoliv. Doporučuje provést kastraci ve věku 9 měsíců. Po tomto období se může stát značkování u některých kastrovaných kocourů zlozvykem. Kocour sice není cítit, ale značky dělá, jedná se pouze o naučený zvyk. Není zde hormonální původ.

Proč kastrovat kocoura?

Nekastrovaný kocour specificky zapáchá, značkuje, vyhledává potyčky s dalšími kocoury a toulá se.

Jak kastrace probíhá?

Před chirurgickým zákrokem musí kocour zůstat 12 hodin nalačno. Na naší klinice stráví asi jednu hodinu. Kocoura k nám přinesete, provedeme vstupní vyšetření, dostane premedikační injekci, připravíme operační pole v oblasti šourku a pacienta přesuneme na operační sál. Technikou LigaSure nekrvavě oddělíme varlata. Poté se pacient přesouvá na hospitalizaci, kde se začíná probouzet. Po hodině si kocoura odnášíte domů, zákrok se provádí ambulantně. Nepoužívá se žádné šití, další návštěva není třeba, jedná se pouze o jednorázovou návštěvu naší kliniky.

Co se odstraňuje u kocoura?

Při kastraci se odstraňují varlata.

Jaká je pooperační péče o kocoura?

Téměř žádná. Kocoura necháte po operaci v klidu dospat. Večer po operaci dáte kocourovi pouze napít. Ráno kocoura nakrmíte. Nyní začíná běžný režim. Kocoura můžete vypustit i ven, tak jak je zvyklý.

Jak zabránit problémům s močením po kastraci?

Kastrovaní kocouři mají vyšší pravděpodobnost onemocnění dolních cest močových. Jako prevence tohoto problému se používají speciální granule a pasty pro kastrované kocoury. Rádi vám vše předvedeme a dáme vyzkoušet.

Pokud máte další dotazy ohledně kastrace kocoura, rádi Vám je zodpovíme.

Ceník

  • Kastrace kočky od 1700 Kč ** 
  • Kastrace kocoura od 900 Kč **
  • Kastrace psa od 2000 Kč **
  • Laparoskopická kastrace feny vč. inhalační narkózy - hmotnost: 5-20 kg 7000 Kč
  • Laparoskopická kastrace feny vč. inhalační narkózy - hmotnost: 3-5 kg   8000 Kč
  • Laparoskopická kastrace feny vč. inhalační narkózy - hmotnost: do 3 kg  9000 Kč
  • Laparoskopická kastrace feny vč. inhalační narkózy - hmotnost: nad 20 kg 7000 Kč + 1000 Kč za každých 10 kg hmotnosti

** příplatek za inhalační anestezii - 500 Kč